Żoliborz |
![]() Przez teren dzielnicy przebiegają dwie główne arterie komunikacyjne tj. Trasa Armii Krajowej łącząca wschodnią i zachodnią część miasta i Wisłostrada łącząca północ z południem. Żoliborz może się szczycić swą przeszłością i teraźniejszością. Tu powstał Instytut Agronomiczny w 1820r., jedna z pierwszych w Europie uczelni rolniczych.
To na Żoliborzu znajduje się sanktuarium św. Stanisława Kostki, to tu powstała spółdzielnia-legenda - Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa i tu stoczono pierwszy bój Powstania Warszawskiego.
Historia Żoliborza Dzielnica Żoliborz jest jedną z osiemnastu dzielnic m.st. Warszawy. Położona w północno-zachodniej części miasta, na lewym brzegu Wisły, obejmuje obszar 8,3 km2, co stanowi 1,7% powierzchni stolicy, zamieszkały przez ponad 51 tys. ludzi. Przez teren Dzielnicy przebiegają dwie główne arterie komunikacyjne tj. Trasa Armii Krajowej łącząca wschodnią i zachodnią część miasta i Wisłostrada łącząca północ z południem. Układ komunikacyjny stanowi 11,53 km dróg krajowych, 147,98 km wojewódzkich i 30,72 lokalnych. ![]() Na terenie Dzielnicy prowadzi działalność 6610 osób fizycznych. Mieszkańcy Żoliborza korzystają z 680 punktów handlowych i usługowych w tym z kilkuhektarowego kompleksu targowisk w rejonie Hali Marymonckiej. Żoliborz może się szczycić swą przeszłością i teraźniejszością. Tu powstał Instytut Agronomiczny w 1820r., jedna z pierwszych w Europie uczelni rolniczych. To na Żoliborzu znajduje się sanktuarium św. Stanisława Kostki, to tu powstała spółdzielnia-legenda - Warszawska Spółdzielnia Mieszkanowa i tu stoczono pierwszy bój Powstania Warszawskiego. Żoliborz ze swymi wspaniałymi warunkami środowiskowymi ma charakter mieszkanowo-rekreacyjny. Znaczną część Dzielnicy stanowią tereny zielone, które tworzą jej unikalny obraz odróżniający Żoliborz od innych dzielnic. Na wizerunek ten mają wpływ: Park Kaskada, Kępa Potocka, Park im. St. Żeromskiego, Park "Sady Żoliborskie". Opracowanie pochodzi ze strony Urzędu Dzielnicy. |
Bieżące wydarzenia z Warszawy:
Gazeta Wyborcza
Życie Warszawy
Gazeta Miejska
Prasa Lokalna
Echa Dzielnic
TVN Warszawa
TVP Warszawa
Przestrzeń miejska (ŻW)