Symbole miasta, hejnał
Herb Warszawy

Wizerunek Syreny obowiązujący od 1938 r. do wybuchu II Wojny Światowej. Obowiązuje na podstawie uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy nr 18 z dnia 15 sierpnia 1990 r. w sprawie przywrócenia tradycji przedwojennej w zakresie herbu, barw miejskich, pieczęci....

Herb Warszawy

Barwy Warszawy

Barwami miasta stołecznego Warszawy są kolory żółty i czerwony na fladze, ułożone w dwa pasy poziome, równej szerokości, górny żółty, dolny czerwony.

Barwy Warszawy

Herb Wielki Warszawy

Herbem Wielkim Miasta Stołecznego Warszawy jest Syrena w polu czerwonym, zwrócona w prawo z szablą wzniesioną w ręce prawej, z tarczą okrągłą w ręce lewej. Barwy ciała i rybiego ogona Syreny są naturalne, włosy złote, szabla i tarcza złote. Nad tarczą herbową korona królewska złota. Poniżej tarczy herbowej dwie gałęzie laurowe z zawieszonym na nich, na wstędze, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy. Na wstędze spływającej spod korony wieńczącej tarczę herbową umieszczona jest dewiza herbowa semper invicta (zawsze niezwyciężona).

Herb Wielki Miasta Stołecznego Warszawy może być używany wyłącznie przez organy m.st. Warszawy

Syrena - herb m.st. Warszawy

Logo WarszawyWarszawa ma swój hejnał

Od początku stycznia tego roku z wieży zegarowej Zamku Królewskiego codziennie o godz. 11.15 rozbrzmiewa hejnał. Melodię opartą na motywach „Warszawianki” i „Marszu Mokotowa” gra trębacz. Jej kompozytorem jest prof. Zbigniew Bagiński z Akademii Muzycznej a pomysłodawcą powstania hejnału Henryk Łagodzki, były żołnierz AK i powstaniec warszawski.

Godzina, o której jest wykonywany została wybrana celowo. To właśnie o 11.15 zatrzymał się zamkowy zegar podczas bombardowania Warszawy 17 września 1939 roku.

Hejnał odgrywany jest na trzy strony świata, oprócz wschodu. Powód jest prozaiczny. Wieża zegarowa Zamku Królewskiego ma tylko trzy okna. Także w zamierzeniu kompozytora utworu sposób odgrywania hejnału ma symbolizować trzy podstawowe wartości patriotyczne: "Bóg, Honor, Ojczyzna".

O możliwość grania hejnału w Warszawie zabiegało od lat środowisko powstańców warszawskich ze zgrupowania Chrobry II. Ratusz, decyzją Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz na to, aby hejnał mógł być grany codziennie przez trębacza, przeznaczył 36 tys. zł. Do tej pory muzyka była odtwarzana z taśmy.
 

Imieniny:

dziś: Anieli Leonarda
jutro: Beniamina Balbiny

Wyszukaj w serwisie