"Okna Życia" w Warszawie
Na Pradze otwarto "Okno Życia"

Na warszawskiej Pradze otwarto pierwsze na prawym brzegu Wisły "Okno Życia" - specjalne miejsce, w którym matka może anonimowo pozostawić swoje niemowlę. W środę poświęcił je arcybiskup Henryk Hoser.
- Dla życia mamy otwierać okna, a nie zamykać drzwi - mówił podczas uroczystości ordynariusz warszawsko-praski. - To wyjście z sytuacji beznadziejnej, uniknięcie śmierci.
Okno znajduje się w budynku Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Loretanek przy ul. ks. Kłopotowskiego 18, vis a vis urzędu dzielnicowego Pragi-Północ. Powstało z inicjatywy abp. Henryka Hosera, Caritasu Diecezji Warszawsko-Praskiej i samych zakonnic.
- Kładąc dziecko w oknie, matka go nie porzuca, ale oddaje w dobre ręce - mówiła siostra Luiza, prezentując dziennikarzom nowe "Okno Życia". Po chwili jednak dodała: - Oby nikt nie musiał z niego skorzystać.
Otwierając okno od strony ulicy i kładąc dziecko w łóżeczku na parapecie, uruchomi się sygnał. Na miejscu zaraz zjawią się siostry zakonne, które przeniosą malucha do pokoju na podgrzewany materac. Zgodnie z procedurą powiadomią policję i Szpital Bródnowski, z którym mają podpisaną umowę na odbiór niemowląt.
Pierwsze "Okno Życia" powstało w marcu 2006 r. w krakowskim klasztorze sióstr nazaretanek. Do tej pory pozostawiono w nim dziesięcioro dzieci - sześć dziewczynek i czterech chłopców. Następne w grudniu 2008 r. otworzył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz w budynku zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Hożej. Zakonnice znalazły w nim już troje dzieci. Inauguracja okna na Pradze zbiegła się z obchodzonym przez Kościół Katolicki 25 marca Dniem Zwiastowania Pańskiego oraz Dniem Świętości Życia. Od wczoraj swoje "Okna Życia" mają również m.in. Kielce, Sandomierz, Ełk, Płock, Poznań i Radom. Caritas zapowiada, że w tym roku takich punktów będzie w Polsce 21.
Dzień Świętości Życia uczciła też archidiecezja warszawska. W kościele Jezuitów na Starym Mieście abp Kazimierz Nycz odprawił mszę św. w intencji ludzkiego życia. Po nabożeństwie kilkusetosobowa procesja ze zniczami przeszła Krakowskim Przedmieściem do papieskiej tablicy na pl. Piłsudskiego.
(GW Stołeczna - Tomasz Urzykowski/2009-03-26)
Przy Hożej otwarto "Okno życia"

Z inicjatywy metropolity warszawskiego arcybiskupa Kazimierza Nycza rozpoczyna funkcjonowanie "Okno życia" w Domu Prowincjalnym Sióstr Rodziny Maryi przy ul. Hożej 53.
- Okno życia jest ofertą kierowaną przez Kościół do matek, które z różnych powodów ukrywają fakt ciąży i tych samych powodów nie mają możliwości przyjęcia dziecka oraz zaopiekowania się nim. Zamiast uśmiercić swoje dziecko albo porzucić je na śmietniku, matka znajdująca się w trudnej sytuacji może swoje dziecko przekazać pod piekę "Okna życia" - napisano w komunikacie warszawskiej kurii metropolitalnej.
Jak informuje kuria, przy "Oknie życia" nieustanny dyżur pełnią siostry ze zgromadzenia Rodziny Maryi i one uruchamiają procedurę przejęcia opieki nad dzieckiem. Matka zachowuje anonimowość i nie jest poszukiwana przez sąd. Natomiast dziecko bezzwłocznie trafia do szpitala na oddział noworodków, gdzie przechodzi badania, a o jego dalszym losie decydują sąd i ośrodki adopcyjne.
W komunikacie podkreślono, że "Okno życia" oprócz tego, że ratuje życie, pełni również funkcję edukacyjną i uświadamiającą. Każdej ciężarnej uświadamia, że nie pozostanie nigdy osamotniona w sytuacji braku możliwości zapewnienia dziecku należnej opieki. Jest symbolem gotowości społeczeństwa do przyjęcia każdego dziecka i znakiem szacunku dla wielkiego daru życia. Według kurii, jest też "wyrzutem sumienia" dla tych, którzy w sposób nieodpowiedzialny wzbudzają życie, a później je niszczą.
"Okno życia" działa pod opieką Caritas Archidiecezji Warszawskiej, a w jego funkcjonowanie zaangażowane są nie tylko Siostry Rodziny Maryi, ale także Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warszawskiej, Pogotowie Ratunkowe, Szpital im. Św. Rodziny oraz ośrodki adopcyjne.
Podobna inicjatywa z powodzeniem działa od marca 2006 roku w Krakowie. W krakowskim "Oknie życia" znaleziono dotychczas dziewięcioro dzieci.
(PAP)
 

Imieniny:

dziś: Jakuba Justyna
jutro: Erazma Marianny

Wyszukaj w serwisie