Nasze zwierzaki
Zobacz także

Nie porzucajmy zwierząt w wakacje!

Wakacje to zawsze trudny czas dla zwierząt. Dlatego przedstawiciele władz miasta na dzisiejszej konferencji w schronisku dla bezdomnych zwierząt na Paluchu apelowali o nie porzucanie czworonogów. W okresie wakacji – czyli od maja do października – trafia do nas około 10 procent więcej zwierzaków – powiedziała Wanda Bejnarowicz dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt na Paluchu. Polacy kochają zwierzęta ale czasem postępują bardzo nieodpowiedzialnie – dodała.
Chcąc traktować naszego pupila jak równoprawnego członka rodziny, powinniśmy pamiętać, że jego więzi emocjonalne z nami są bezgraniczne, a rozłąka bywa zupełnie nie rozumiana i przeżywana nadzwyczaj boleśnie. Zatem starajmy się - bądź zabierać go ze sobą na wakacje , bądź zminimalizować skutki rozstania - poprzez zapewnienie bezpiecznej opieki u znanych mu, zaprzyjaźnionych osób.
Decydując się na posiadanie zwierzęcia bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za jego życie (w przypadku psa czy kota jest to kilkanaście lat). W czasie wakacji musimy rozważyć albo możliwość wyjazdu razem z pupilem, albo powierzenie go odpowiedzialnej i troskliwej opiece.
Należy pamiętać, że porzucenie zwierzęcia jest naruszaniem przepisów ustawy o ochronie zwierząt ( art. 6 ust. 2 pkt.11) i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku, a jeżeli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem karze pozbawienia wolności do lat 2.


Przeczytaj:

2009-06-23, Wydział Prasowy



Chip dla Twojego pieska za darmo

Rozpoczęła się akcja znakowania czworonogów. Ich właściciele za wszczepienie chipa do 15 grudnia nic nie zapłacą.
Dzięki elektronicznym urządzeniom wielkości ziarnka ryżu, umieszczonym pod skórą ucha lub karku, strażnicy miejscy mogą szybko ustalić za pomocą czytnika dane błąkającego się psa i zawiadomić właściciela.
– W Warszawie mieszka ok. 100 tysięcy psów. Z tego tylko 10 proc. jest elektronicznie oznakowanych – mówi Dorota Będkowska, lekarz weterynarii. W tym roku na chipy ratusz przeznaczył 850 tys. złotych. Wystarczy to na oznakowanie 16 tys. psów. Koszt zabiegu wykonanego prywatnie u weterynarza to ponad 50 zł. Urzędnicy planują wprowadzić obowiązek znakowania psów mieszkających w stolicy.
– Znacznie ułatwiłoby to pracę schroniskom dla zwierząt. Chipy dają możliwość szybkiego znalezienia właściciela psa – tłumaczy Dariusz Piechowski, dyrektor Biura Ochrony Środowiska stołecznego ratusza. Spis adresów lecznic, w których można za darmo zachipować psa, znajduje się na stronie: http://www.bip.warszawa.pl/bos.
Bezpłatne czipowanie to dobra wiadomość dla warszawiaków, którzy zabierają czworonogi na wakacyjne wojaże po Europie. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej każdy pies zabierany w podroż zagraniczną musi mieć czip.
By oznakować swojego pupila za darmo wystarczy zgłosić się do weterynarza z dowodem osobistym i książeczką szczepień. Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje dowód elektronicznego oznakowania psa. Dane dotyczące zwierzaka i ich właściciela zostaną wprowadzone do elektronicznej bazy danych stworzonej przez miasto.
Akcja potrwa do 15 grudnia, a pełen spis lecznic biorących udział w programie znajduje się też tutaj.
 

Imieniny:

dziś: Jakuba Justyna
jutro: Erazma Marianny

Wyszukaj w serwisie