Witamy w Warszawie
Witamy - Dojazd do Warszawy - Jak zwiedzać Warszawę
Zabytki Warszawy - Na weekend do Warszawy



Warszawa stolica
Dla turystów i nie tylko

Rzeczypospolitej Polskiej, licząca sobie ni mniej ni więcej tylko siedem wieków istnienia, z których cztery minęły jej w randze stolicy kraju, leży we wschodniej części Kotliny Warszawskiej, niemal w połowie biegu głównej arterii wodnej kraju Wisły, 116 m nad poziomem morza i 33 m nad poziomem rzeki w swej części lewobrzeżnej. Ogarnia dziś Warszawa obszar 516 km2, a liczy dobrze ponad 1.700.000 mieszkańców.

Herb Warszawy to
Syrena – półkobieta - półryba zwrócona w prawo, z mieczem uniesionym w prawej, a z tarczą w lewej ręce. Kartusz herbowy, jak to miastom i rezydencjom królewskim przystoi, zdobi korona. Barwy miasta to dwa kolory żółty i czerwony, co widoczne jest na co dzień w barwach komunikacji miejskiej – tramwajach i autobusach. Ratusz, mieszczący siedzibę władz miejskich – prezydenta i rajców znajduje się w centrum, na placu Bankowym, w pięknym pałacu wzniesionym w początku XIX w. przez Antonio Corazziego.

Urbanistyczne zespoły
miejskie formują się wraz z upływem dni, dziesięcioleci, stuleci całych, w ciągu których kształtuje się ich wizerunek w wielopłaszczyznowym aspekcie rozwoju. Tak kształtowało się oblicze miast, które dziś zwiedzać może turysta, obserwując ich skalę i niezmienny niemal od średniowiecza układ.

Warszawa nie miała
takiego szczęścia. Miasto założone na przełomie XIII i XIV w. w ciągu swej historii przechodziło różne koleje losu, dni chwały i rozwoju, dramatu i upadku, z tym że tych ostatnich miała zda się Warszawa w nadmiarze. Szczególnie lata ostatniej wojny były dramatycznymi dziejami zniszczenia. Ogrom strat, sięgający 85% całości zabudowy, zmusza do używania sformułowania – które powraca jak dokuczliwy refren, a z którym jakże często spotyka się turysta – odbudowane ze zniszczeń wojennych! Bo też i żadne chyba miasto na świecie nie doświadczyło takiej hekatomby ofiar i strat materialnych. Gigantyczny wysiłek jego odbudowy, a zarazem chęć utrzymania jego historycznej tożsamości determinowały wszelkie prace na rzecz odtworzenia substancji materialnej miasta. Ten fenomen sprawił, że współczesny obraz i architektura Warszawy stanowią godne uznania pomieszanie ambicji i sentymentu.

To przecież tu, to
co niemożliwe stało się realnym. Zrekonstruowano niemal wszystkie zabytki chwalebnej przeszłości. Utrzymano zasadniczy układ dzielnic i traktów komunikacyjnych, założenia parkowe, odbudowano i rozbudowano osiedla mieszkaniowe i zakłady przemysłowe, szkoły i szpitale, muzea i teatry oraz gastronomię i stadiony sportowe.

Ten skromny opis
ma zachęcić każdego przybywającego do stolicy w celach turystycznych, w interesach, bądź do poznania miasta, jego najciekawszych rejonów zabytkowych, czy współczesnych budowli wartych uwagi ze względu na kształt architektoniczny czy też formę użyteczności. A jest co zobaczyć. Kilkaset obiektów zabytkowych, wśród których kilka o randze najwyższej w skali nie tylko Europy. Piękne pałace i świątynie sięgające swą metryką nierzadko średniowiecza, jak choćby: Zamek Królewski, katedra św. Jana, Barbakan, kościół NM Panny czy mury obronne. A prócz tego wspaniałe, na miarę europejską założenia pałacowo-parkowe Łazienek, Wilanowa, Natolina, Tarchomina, pałacu i ogrodu Krasińskich czy Królikarni.

Godne uwagi
zabytkowe trakty uliczne – Krakowskie Przedmieście z mozaiką rezydencji magnackich z XVII-XIX stulecia i wspaniałymi świątyniami wzniesionymi w przedziale form architektonicznych od gotyku po klasycyzm. Nowy Świat z klasycystyczną i neorenesansową architekturą mieszczańską pierwszego 30-lecia XIX wieku, a także niezapomniane Aleje Ujazdowskie, Miodowa, Senatorska czy place: J. Piłsudskiego, Bankowy. Krasińskich, Teatralny czy Unii Lubelskiej. Nie sposób pominąć pomniki i miejsca pamięci z kolumną Zygmunta III Wazy, Adama Mickiewicza, ks. Józefa Poniatowskiego, Bohaterów Getta, Grobem Nieznanego Żołnierza czy Powstania Warszawskiego.

Po trudach
zwiedzania na uwagę zasługują miejsca rozrywki: Teatr Narodowy ze sceną operową, dramatyczną i kameralną, mieszczący ponad 2 tysiące widzów i mający największą scenę operową w Europie. A także Opera Kameralna, słynna z pełnej prezentacji twórczości Mozarta, Teatr Polski, Teatr Współczesny czy wreszcie Filharmonia Narodowa i Teatr Muzyczny “Roma”. Na koniec coś dla ciała. Stylowe lokale gastronomiczne Starego Miasta i Traktu Królewskiego oraz kawiarnie.

Jest Warszawa z
racji stołeczności centrum administracyjnym i politycznym życia kraju. Jest też Warszawa jednym z trzech największych ośrodków gospodarczych z szeroko rozbudowanym przemysłem oraz wiodącym ośrodkiem biznesu. Jest Warszawa lat dzisiejszych miastem dość nowoczesnym o kilku arteriach komunikacyjnych i swobodnie rozlokowanych osiedlach mieszkaniowych. Daleko idące przeobrażenia widoczne są nie tylko w urbanistyce ale i w budzącej tyleż kontrowersji wśród mieszkańców nowoczesnej architekturze. Jest Warszawa wiodącym ośrodkiem życia kulturalnego oraz naukowego. Liczne wyższe uczelnie i szkoły podkreślają rangę miasta na mapie kraju. Warszawa współczesna jest miastem młodym, w pewnym sensie nowym, lecz zarazem miastem starym i bogatym w piękne tradycje, uformowane w ciągu 700 lat istnienia.

Można przypuszczać,
iż wycieczka do Warszawy zadowoli nawet wybrednego turystę, a kto wie, może i zafrapuje. Tu już każdy samodzielnie musi ukształtować swą opinię na ten temat. My mamy nadzieję, że wycieczka po Warszawie będzie owocna i że nikt nie będzie żałował czasu poświęconego na zwiedzanie miasta. A tego, kto je polubił, zapraszamy do Warszawy ponownie – do miejsc już znanych i tych które czekają na Gości z dalekiego i bliskiego świata.


Informacja turystyczna


Punkty informacji turystycznej

  • ul. Krakowskie Przedmieście 39
    czynny (V-IX codziennie 9-20 , X-IV codziennie 9-18)
  • DWORZEC CENTRALNY PKP - hala główna
    Al. Jerozolimskie 54
    czynny: (V-IX codziennie 8-20; X-IV codziennie 8-18)
  • PORT LOTNICZY WARSZAWA OKĘCIE IM. FRYDERYKA CHOPINA - hala przylotów
    ul. Żwirki i Wigury 1,
    czynny: (V-IX codziennie 8-20; X-IV codziennie 8-18)

Informacje można uzyskać kontaktując się z Warszawską Telefoniczną Informacją Turystyczną (tel. 194 31, połączenia z telefonów komórkowych: 22 194 31).

Zachęcamy do kupienia Warszawskiej Karty Turysty. Jest to najlepszy sposób aby poznać Warszawę. Karta daje możliwość bezpłatnego wstępu do 21 muzeów oraz korzystanie z miejskiego transportu, prawo do zakupu ulgowego biletu w 2 muzeach, zniżki w galeriach, obiektach noclegowych i sportowych, biurach podróży, teatrach rewiowych, klubie jazzowym, restauracjach, sklepach, przy wynajmie samochodu i zakupie wycieczek po Warszawie i okolicy, bezpłatny wstęp i powitalny drink w kasynie. Warszawską Kartę Turysty można kupić w punktach Warszawskiej Informacji Turystycznej.

Ważne telefony

Alarmowe

  • Policja: 997, 022 826 24 24, z telefonu komórkowego 112; dla obcokrajowców 0800 200 300
  • Pogotowie: 999, 022 525 12 99
  • Straż Pożarna: 998, 022 844 00 71
  • Straż Miejska: 986, 022 598 68 00
  • Pomoc drogowa (24 h): 192 81, 196 37

Informacyjne

  • Informacja o numerach telefonów miejscowych oraz zamiejscowych: 118 913
  • Informacja o numerach kierunkowych międzynarodowych: 118 912
  • Informacja o mieście: 194 91
  • Informacja o prognozie pogody: 192 21
  • Całodobowa informacja medyczna: 194 39
  • Informacja o handlu, usługach i produkcji: 194 94
  • Ogólnopolska Sieć Informacji Miejskich: 194 34
  • Warszawska Informacja Medyczna: 022 827 89 62
  • Komunikacja miejska: 194 84 (informacja całodobowa),
  • Informacja celna: 022 811 01 28
 

Imieniny:

dziś: Jakuba Justyna
jutro: Erazma Marianny

Wyszukaj w serwisie